Maľovanie podľa čísel pre seniorov: zábava a mozog na plné obrátky

Maľovanie podľa čísel je vynikajúca aktivita pre seniorov. Ide o zábavnú činnosť, ktorá zároveň pomáha udržať mozog v kondícii. Vďaka maľovaniu možno rozvíjať kreativitu, podporiť kognitívnu pamäť a motorickú koordináciu.

Image1

proces nie je zložitý

Image1

podpora mozgových funkcií

Image1

antistresový účinok

Skvelá aktivita s množstvom výhod

Maľovanie podľa čísel je jednou z možností, ako si vytvoriť vlastný jedinečný obraz. Celý proces nie je príliš zložitý– plátno s predtlačenými číslami vás totiž povedie krok za krokom až k očarujúcemu výsledku. Nielenže získate krásny doplnok do domácnosti, ale hlavne budete môcť čerpať z mnohých benefitov maľovania.

Stačí si pripraviť plátno a farby, vziať štetec a nechať sa viesť. Vymaľovávaním jednotlivých políčok pod rukami postupne vzniká krásne dielo. Tento kreatívny proces prináša radosť a môže pozitívne ovplyvniť vaše sebavedomie i náladu.Ide pritom o jednoduchú aktivitu, ktorej sa môžete venovať v každom veku.

Maľovanie podľa čísel je navyše skvelá príležitosť, ako stráviť čas so svojimi blízkymi, či už ide o rodinu alebo priateľov. Na jednom obraze môžete pracovať spoločne alebo môže každý tvoriť sám a vzájomne sa môžete motivovať. Určite si to však zvládnete užiť aj osamote.

Udržujte mozog v kondícii

Jedným z najväčších benefitov, ktoré maľovanie ponúka, je podpora mozgových funkcií. Proces síce nie je zložitý, ale kreatívna činnosť vyžaduje zapojenie pamäti. Vymaľovávanie jednotlivých políčok zlepšuje funkcie kognitívnej pamäti. Vyžaduje sa pritom určitá dávka trpezlivosti a dôkladnosti, keďže je treba zamerať sa na detaily.Vďaka tomu maľovanie tiež zlepšuje motorickú koordináciu a celkovo ide o skvelý spôsob, ako si zachovať vitalitu a mozog v kondícii.

Okrem toho tvorba obrazu pôsobí proti stresu. Môžete si dopriať chvíľku pre seba a v úplnom pokoji sa zamerať len na farby a nechať rozplynúť každodenné starosti. Dokončené dielo potom môže ozdobiť vašu domácnosť alebo ho môžete niekomu darovať ako milú pozornosť.

Vhodné obrazy pre seniorov

Ideálnou voľbou na začiatok sú jednoduché motívy. V ponuke na vás čakajú napríkladabstraktné motívy, zvieratá, kvetiny,mandaly alebo napríklad znamenia zverokruhu. Postupom času sa môžete dostať k zložitejším obrazom, napríklad si môžete vybrať svoje obľúbené miesto u nás či inde vo svete. Možnosti sú skutočne pestré.

 

Ak túžite po vskutku originálnom obraze, môžete staviť namaľovanie podľa čísel vlastnej fotky. Naši profesionáli ju premenia na drobné políčka na plátne, ktoré potom stačí vymaľovať. Výsledkom je jedinečné zvečnenie vášho obľúbeného momentu alebo napríklad portrétu vnúčaťa.

Tipy na úspešné maľovanie

Ak patríte medzi seniorov, ktorí by si radi vyskúšali maľovanie podľa čísel, máme pre vás niekoľko tipov na začiatok, aby vám to šlo lepšie od ruky:

  • Jednoduché motívy – vďaka pripravenému plátnu síce nemusíte mať zrovna umelecké vlohy, aby ste vytvorili krásny obraz, ale správny výber motívu vám celý proces výrazne uľahčí. Preto sa odporúča zvoliť na začiatok niečo jednoduché. Postupne sa dopracujete aj k zložitejším motívom, no príliš náročný začiatok by vás mohol, naopak, odradiť.
  • Zachovajte trpezlivosť a nebojte sa chýb – nestresujte sa, ak presiahnete za líniu niektorého políčka. Vo výsledku sa to totiž stratí. Doprajte si dostatok času a nezúfajte, vaše zručnosti sa časom zlepšia.
Originálny darček pre babičku

Kreatívna činnosť, akou je napríklad práve maľovanie, je skvelý spôsob, ako si udržať mozog v kondícii. Vyfarbovanie políčok je relatívne jednoduché, výsledok je pritom očarujúci. Stačí si vybrať motív blízky vášmu srdcu, objednať súpravu plátna, štetcov a farieb a môžete sa pustiť do vychutnávania tejto jedinečnej voľnočasovej aktivity.